Amphenol ICC (FCI) 98464-G61-12LF
Part No.:
98464-G61-12LF
Datasheet:
Chuangxin Cloud98464-G61-12LF.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
Series:
Minitek® 2.00mm
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
12
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
0.098" (2.50mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.240" (6.10mm)
Features:
Keying Slot
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)