C&K 8121J84ZGE22
Part No.:
8121J84ZGE22
Manufacturer:
C&K
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud8121J84ZGE22.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer:
C&K
Series:
8020
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Square, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
Features:
Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature:
-30°C ~ 75°C
Datasheet:
1. How to order 8121J84ZGE22 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 8121J84ZGE22 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 8121J84ZGE22?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 8121J84ZGE22.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 8121J84ZGE22
Part Number 8121J84ZGE22
Manufacturer C&K
Series 8020
Packaging Tray
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Type Standard
Circuit SPDT
Switch Function On-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Actuator Type Square, Button, Flush
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Black
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Features Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature -30°C ~ 75°C