C&K 8121J81ZGE11
Part No.:
8121J81ZGE11
Manufacturer:
C&K
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud8121J81ZGE11.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer:
C&K
Series:
8020
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
Features:
Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature:
-30°C ~ 75°C
Datasheet:
1. How to order 8121J81ZGE11 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 8121J81ZGE11 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 8121J81ZGE11?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 8121J81ZGE11.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 8121J81ZGE11
Part Number 8121J81ZGE11
Manufacturer C&K
Series 8020
Packaging Tray
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Type Standard
Circuit SPDT
Switch Function On-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Actuator Type Square, Button
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap White
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Features Tactile Feedback
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature -30°C ~ 75°C