Amphenol ICC (FCI) 75844-150-18LF
Part No.:
75844-150-18LF
Description:
75844-150-18LF
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
18
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Style:
Board to Board
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.123" (3.12mm)
Overall Contact Length:
0.453" (11.50mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
5A