Amphenol ICC (FCI) 75844-150-10LF
Part No.:
75844-150-10LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud75844-150-10LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
BERGSTIK®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Header, Breakaway
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.123" (3.12mm)
Overall Contact Length:
0.453" (11.50mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold, GXT™
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
5A
Datasheet:
1. How to order 75844-150-10LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the 75844-150-10LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 75844-150-10LF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 75844-156-14LF 75844-150-10LF 75844-156-18LF 75844-150-16LF 75844-150-72LF
Part Number 75844-156-14LF 75844-150-10LF 75844-156-18LF 75844-150-16LF 75844-150-72LF
Series BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK® BERGSTIK®
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 10 10 10 10 10
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All All All All All
Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm) 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post 0.123" (3.12mm) 0.123" (3.12mm) 0.123" (3.12mm) 0.123" (3.12mm) 0.123" (3.12mm)
Overall Contact Length 0.453" (11.50mm) 0.453" (11.50mm) 0.453" (11.50mm) 0.453" (11.50mm) 0.453" (11.50mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Contact Shape Square Square Square Square Square
Contact Finish - Mating Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Insulation Material Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic
Features - - - - -
Current Rating (Amps) 5A 5A 5A 5A 5A