SMC Diode Solutions 603DNQ100C2
Part No.:
603DNQ100C2
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-244AB
Description:
DIODE MOD SCHOTT 100V 300A TO244
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-244AB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 300 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
8 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
TO-244
1. How to order 603DNQ100C2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 603DNQ100C2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 603DNQ100C2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 603DNQ100C2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 603DNQ100C2
Part Number 603DNQ100C2
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-244AB
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 300 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 8 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C