Taiwan Semiconductor Corporation 5KSMC40AH
Part No.:
5KSMC40AH
Datasheet:
Chuangxin Cloud5KSMC40AH.pdf
Description:
5000W, 46.7V, 5%, UNIDIRECTIONAL
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
77.5A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin Cloud5KSMC40AH.pdf
1. How to order 5KSMC40AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the 5KSMC40AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5KSMC40AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KSMC40AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as 5KSMC40AH pin diagram, 5KSMC40AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 5KSMC40AH
Part Number 5KSMC40AH
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 77.5A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)