Taiwan Semiconductor Corporation 5KSMC36AH
Part No.:
5KSMC36AH
Datasheet:
Chuangxin Cloud5KSMC36AH.pdf
Description:
5000W, 42.1V, 5%, UNIDIRECTIONAL
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin Cloud5KSMC36AH.pdf
1. How to order 5KSMC36AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the 5KSMC36AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5KSMC36AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KSMC36AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as 5KSMC36AH pin diagram, 5KSMC36AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 5KSMC36AH
Part Number 5KSMC36AH
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 86A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)