Diotec Semiconductor 5KP36CA-AQ
Part No.:
5KP36CA-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Datasheet:
Chuangxin Cloud5KP36CA-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P-600
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
P-600
Datasheet:
Chuangxin Cloud5KP36CA-AQ.pdf
1. How to order 5KP36CA-AQ on Chuangxin Cloud?
3. Are the 5KP36CA-AQ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5KP36CA-AQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KP36CA-AQ.
7.How to contact us to get technical supports, such as 5KP36CA-AQ pin diagram, 5KP36CA-AQ datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 5KP36CA 5KP36CA-AQ
Part Number 5KP36CA 5KP36CA-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Package/Case P600, Axial P600, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 86A 86A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications - -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ) -50°C ~ 175°C (TJ)