Diotec Semiconductor 5KP36A-AQ
Part No.:
5KP36A-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud5KP36A-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P-600
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
P600, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P-600
Datasheet:
Chuangxin Cloud5KP36A-AQ.pdf
1. How to order 5KP36A-AQ on Chuangxin Cloud?
3. Are the 5KP36A-AQ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 5KP36A-AQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 5KP36A-AQ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 5KP36A-AQ pin diagram, 5KP36A-AQ datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 5KP36A 5KP36A-AQ
Part Number 5KP36A 5KP36A-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
Package/Case P600, Axial P600, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 86A 86A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications - -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ) -50°C ~ 175°C (TJ)