CTS-Frequency Controls 516R16010CTR
Part No.:
516R16010CTR
Datasheet:
Chuangxin Cloud516R16010CTR.pdf
Description:
XTAL OSC TCXO 16.0000MHZ SNWV
Frequency:
16 MHz
Voltage - Supply:
3V
Frequency Stability:
±1ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
2mA
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)
Datasheet:
1. How to order 516R16010CTR on Chuangxin Cloud?
3. Are the 516R16010CTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 516R16010CTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 516R16010CTR.
Image 516R16010CTR
Part Number 516R16010CTR
Type TCXO
Frequency 16 MHz
Function -
Output Clipped Sine Wave
Voltage - Supply 3V
Frequency Stability ±1ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 2mA
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)