Aces Connectors 51495-0200P-002
Part No.:
51495-0200P-002
Manufacturer:
Aces Connectors
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud51495-0200P-002.pdf
Description:
0.4MM PITCH 20 POSITION WIRE TO
Manufacturer:
Aces Connectors
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
20
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
1.00µin (0.025µm)
Mated Stacking Heights:
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Datasheet:
1. How to order 51495-0200P-002 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 51495-0200P-002 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 51495-0200P-002?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 51495-0200P-002 51495-0300P-002 51495-0400P-002
Part Number 51495-0200P-002 51495-0300P-002 51495-0400P-002
Manufacturer Aces Connectors Aces Connectors Aces Connectors
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Number of Positions 20 20 20
Pitch 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)
Number of Rows 2 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Features - - -
Contact Finish Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 1.00µin (0.025µm) 1.00µin (0.025µm) 1.00µin (0.025µm)
Mated Stacking Heights - - -
Height Above Board 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)