SMC Diode Solutions 440CMQ030
Part No.:
440CMQ030
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
Chuangxin Cloud440CMQ030.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOT 30V 220A PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
220A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 220 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
PRM4 (Isolated)
Datasheet:
Chuangxin Cloud440CMQ030.pdf
1. How to order 440CMQ030 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 440CMQ030 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 440CMQ030?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 440CMQ030.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 440CMQ030 pin diagram, 440CMQ030 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 440CMQ030
Part Number 440CMQ030
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case PRM4
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 220A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 220 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C