SMC Diode Solutions 40CPQ200
Part No.:
40CPQ200
Datasheet:
Chuangxin Cloud40CPQ200.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 200V 20A TO247AD
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Datasheet:
Chuangxin Cloud40CPQ200.pdf
1. How to order 40CPQ200 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 40CPQ200 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 40CPQ200?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 40CPQ200.
7.How to contact us to get technical supports, such as 40CPQ200 pin diagram, 40CPQ200 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 40CPQ200
Part Number 40CPQ200
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C