SMC Diode Solutions 40CPQ080
Part No.:
40CPQ080
Datasheet:
Chuangxin Cloud40CPQ080.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 80V 20A TO247AD
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
80 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 80 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin Cloud40CPQ080.pdf
1. How to order 40CPQ080 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 40CPQ080 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 40CPQ080?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 40CPQ080.
7.How to contact us to get technical supports, such as 40CPQ080 pin diagram, 40CPQ080 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 40CPQ080
Part Number 40CPQ080
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 80 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C