SMC Diode Solutions 40CPQ050
Part No.:
40CPQ050
Datasheet:
Chuangxin Cloud40CPQ050.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 50V 20A TO247AD
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin Cloud40CPQ050.pdf
1. How to order 40CPQ050 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 40CPQ050 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 40CPQ050?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 40CPQ050.
7.How to contact us to get technical supports, such as 40CPQ050 pin diagram, 40CPQ050 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 40CPQ050
Part Number 40CPQ050
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 50 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C