SMC Diode Solutions 40CPQ035
Part No.:
40CPQ035
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Chuangxin Cloud40CPQ035.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 35V 20A TO247AD
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
Datasheet:
Chuangxin Cloud40CPQ035.pdf
1. How to order 40CPQ035 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 40CPQ035 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 40CPQ035?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 40CPQ035.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 40CPQ035 pin diagram, 40CPQ035 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 40CPQ035
Part Number 40CPQ035
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 4 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C