SMC Diode Solutions 409DMQ150
Part No.:
409DMQ150
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
Chuangxin Cloud409DMQ150.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOTTKY 150V PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.03 V @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
6 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
PRM4 (Isolated)
Datasheet:
Chuangxin Cloud409DMQ150.pdf
1. How to order 409DMQ150 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 409DMQ150 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 409DMQ150?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 409DMQ150.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 409DMQ150 pin diagram, 409DMQ150 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 409DMQ150
Part Number 409DMQ150
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case PRM4
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.03 V @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 6 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C