SMC Diode Solutions 409CMQ150
Part No.:
409CMQ150
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
Chuangxin Cloud409CMQ150.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOTTKY 150V PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.03 V @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
6 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
PRM4 (Isolated)
Datasheet:
Chuangxin Cloud409CMQ150.pdf
1. How to order 409CMQ150 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 409CMQ150 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 409CMQ150?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 409CMQ150.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 409CMQ150 pin diagram, 409CMQ150 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 409CMQ150R 409CMQ150
Part Number 409CMQ150R 409CMQ150
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - -
Package/Case PRM4 PRM4
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.03 V @ 200 A 1.03 V @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 6 mA @ 150 V 6 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C