SMC Diode Solutions 408CNQ060
Part No.:
408CNQ060
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
Chuangxin Cloud408CNQ060.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOTTKY 60V PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
680 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.2 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
PRM4 (Isolated)
Datasheet:
Chuangxin Cloud408CNQ060.pdf
1. How to order 408CNQ060 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 408CNQ060 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 408CNQ060?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 408CNQ060.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 408CNQ060 pin diagram, 408CNQ060 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 408CNQ060
Part Number 408CNQ060
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case PRM4
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 2.2 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C