SMC Diode Solutions 406CMQ200
Part No.:
406CMQ200
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
Chuangxin Cloud406CMQ200.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOTTKY 200V PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
990 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
PRM4 (Isolated)
Datasheet:
Chuangxin Cloud406CMQ200.pdf
1. How to order 406CMQ200 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 406CMQ200 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 406CMQ200?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 406CMQ200.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 406CMQ200 pin diagram, 406CMQ200 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 406CMQ200R 406CMQ200
Part Number 406CMQ200R 406CMQ200
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - -
Package/Case PRM4 PRM4
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 990 mV @ 200 A 990 mV @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 200 V 10 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C