SMC Diode Solutions 403CNQ100
Part No.:
403CNQ100
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
Chuangxin Cloud403CNQ100.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOTTKY 100V PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
6 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
PRM4 (Isolated)
Datasheet:
Chuangxin Cloud403CNQ100.pdf
1. How to order 403CNQ100 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 403CNQ100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 403CNQ100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 403CNQ100.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 403CNQ100 pin diagram, 403CNQ100 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 403CNQ100R 403CNQ100
Part Number 403CNQ100R 403CNQ100
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - -
Package/Case PRM4 PRM4
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 830 mV @ 200 A 830 mV @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 6 mA @ 100 V 6 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C