YAGEO 3KP40CA-AT/B
Part No.:
3KP40CA-AT/B
Datasheet:
Chuangxin Cloud3KP40CA-AT/B.pdf
Description:
TVS P600 40V 64.5V AUTO BOX
Series:
3KP-AT
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.5A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
1. How to order 3KP40CA-AT/B on Chuangxin Cloud?
3. Are the 3KP40CA-AT/B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3KP40CA-AT/B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3KP40CA-AT/B.
Image 3KP40CA/TR13 3KP40CA/B 3KP40CA-AT/TR13 3KP40CA-AT/B
Part Number 3KP40CA/TR13 3KP40CA/B 3KP40CA-AT/TR13 3KP40CA-AT/B
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
Series 3KP-AT 3KP-AT 3KP-AT 3KP-AT
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.5A 46.5A 46.5A 46.5A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)