YAGEO 3KP36A/TR13
Part No.:
3KP36A/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Package:
P600, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud3KP36A/TR13.pdf
Description:
TVS P600 36V 58.1V 13"
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
P600, Axial
Series:
3KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
P600
Datasheet:
Chuangxin Cloud3KP36A/TR13.pdf
1. How to order 3KP36A/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 3KP36A/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3KP36A/TR13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3KP36A/TR13.
Image 3KP36A/TR13 3KP36A/B 3KP36A-AT/TR13 3KP36A-AT/B
Part Number 3KP36A/TR13 3KP36A/B 3KP36A-AT/TR13 3KP36A-AT/B
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
Series 3KP 3KP 3KP 3KP
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.6A 51.6A 51.6A 51.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)