Comchip Technology 3KP30A-HF
Part No.:
3KP30A-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
R-6, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud3KP30A-HF.pdf
Description:
DIODE TVS 3000W 30VWM R6 UNI-DIR
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
R-6, Axial
Series:
3KP-HF
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.98A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
R-6
Datasheet:
Chuangxin Cloud3KP30A-HF.pdf
1. How to order 3KP30A-HF on Chuangxin Cloud?
3. Are the 3KP30A-HF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3KP30A-HF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3KP30A-HF.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 3KP30A-HF pin diagram, 3KP30A-HF datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3KP30A-HF
Part Number 3KP30A-HF
Manufacturer Comchip Technology
Package/Case R-6, Axial
Series 3KP-HF
Packaging Tape & Box (TB)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.98A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)