YAGEO 3KP190A/B
Part No.:
3KP190A/B
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud3KP190A/B.pdf
Description:
TVS P600 190V 308V BOX
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
P600, Axial
Series:
3KP
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
190V
Voltage - Breakdown (Min):
211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
308V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.7A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P600
Datasheet:
Chuangxin Cloud3KP190A/B.pdf
1. How to order 3KP190A/B on Chuangxin Cloud?
3. Are the 3KP190A/B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3KP190A/B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3KP190A/B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 3KP190A/B pin diagram, 3KP190A/B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3KP190A/TR13 3KP190A/B 3KP190A-AT/TR13 3KP190A-AT/B
Part Number 3KP190A/TR13 3KP190A/B 3KP190A-AT/TR13 3KP190A-AT/B
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
Series 3KP 3KP 3KP 3KP
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 190V 190V 190V 190V
Voltage - Breakdown (Min) 211V 211V 211V 211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 308V 308V 308V 308V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.7A 9.7A 9.7A 9.7A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)