YAGEO 3KP130CA-AT/B
Part No.:
3KP130CA-AT/B
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud3KP130CA-AT/B.pdf
Description:
TVS P600 130V 209V AUTO BOX
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
P600, Axial
Series:
3KP-AT
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P600
Datasheet:
1. How to order 3KP130CA-AT/B on Chuangxin Cloud?
3. Are the 3KP130CA-AT/B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3KP130CA-AT/B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3KP130CA-AT/B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3KP130CA/TR13 3KP130CA/B 3KP130CA-AT/TR13 3KP130CA-AT/B
Part Number 3KP130CA/TR13 3KP130CA/B 3KP130CA-AT/TR13 3KP130CA-AT/B
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Package/Case P600, Axial P600, Axial P600, Axial P600, Axial
Series 3KP-AT 3KP-AT 3KP-AT 3KP-AT
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V 130V 130V 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V 144V 144V 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V 209V 209V 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.4A 14.4A 14.4A 14.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No No
Applications - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)