SMC Diode Solutions 30CTQ030
Part No.:
30CTQ030
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin Cloud30CTQ030.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 30V 15A TO220AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
Chuangxin Cloud30CTQ030.pdf
1. How to order 30CTQ030 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 30CTQ030 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 30CTQ030?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 30CTQ030.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 30CTQ030 pin diagram, 30CTQ030 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 30CTQ030
Part Number 30CTQ030
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C