SMC Diode Solutions 303CMQ600
Part No.:
303CMQ600
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4 Isolated
Datasheet:
Chuangxin Cloud303CMQ600.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 150A PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4 Isolated
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 150 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud303CMQ600.pdf
1. How to order 303CMQ600 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 303CMQ600 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 303CMQ600?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 303CMQ600.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 303CMQ600 pin diagram, 303CMQ600 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 303CMQ600
Part Number 303CMQ600
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case PRM4 Isolated
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 150 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C