SMC Diode Solutions 220CMQ030
Part No.:
220CMQ030
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
Chuangxin Cloud220CMQ030.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOT 30V 110A PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
110A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 110 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
PRM4 (Isolated)
Datasheet:
Chuangxin Cloud220CMQ030.pdf
1. How to order 220CMQ030 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 220CMQ030 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 220CMQ030?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 220CMQ030.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 220CMQ030 pin diagram, 220CMQ030 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 220CMQ030
Part Number 220CMQ030
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case PRM4
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 110A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480 mV @ 110 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C