Marutsuelec 21602X12GSE
Part No.:
21602X12GSE
Manufacturer:
Marutsuelec
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud21602X12GSE.pdf
Description:
CONN RCPT 12POS 0.1 PCB
Manufacturer:
Marutsuelec
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
12
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A
Datasheet:
Chuangxin Cloud21602X12GSE.pdf
1. How to order 21602X12GSE on Chuangxin Cloud?
3. Are the 21602X12GSE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 21602X12GSE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 21602X12GSE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 21602X12GSE
Part Number 21602X12GSE
Manufacturer Marutsuelec
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 12
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating -
Insulation Color Black
Insulation Height -
Contact Length - Post -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 1A