Marutsuelec 21601X10GSE
Part No.:
21601X10GSE
Manufacturer:
Marutsuelec
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud21601X10GSE.pdf
Description:
CONN RCPT 10POS 0.1 PCB
Manufacturer:
Marutsuelec
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
10
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
1A
Datasheet:
Chuangxin Cloud21601X10GSE.pdf
1. How to order 21601X10GSE on Chuangxin Cloud?
3. Are the 21601X10GSE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 21601X10GSE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 21601X10GSE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 21601X10GSE
Part Number 21601X10GSE
Manufacturer Marutsuelec
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 10
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating -
Insulation Color Black
Insulation Height -
Contact Length - Post -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 1A