Image 20CTQ035S 20CTQ035
Part Number 20CTQ035S 20CTQ035
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35 V 35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 20 A 800 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 35 V 1 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C