SMC Diode Solutions 20CTQ030
Part No.:
20CTQ030
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin Cloud20CTQ030.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 30V 20A TO220AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
Chuangxin Cloud20CTQ030.pdf
1. How to order 20CTQ030 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 20CTQ030 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 20CTQ030?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 20CTQ030.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 20CTQ030 pin diagram, 20CTQ030 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 20CTQ030
Part Number 20CTQ030
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C