SMC Diode Solutions 20CJQ030
Part No.:
20CJQ030
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Chuangxin Cloud20CJQ030.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 30V 2A SOT-223
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
690 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-223
Datasheet:
Chuangxin Cloud20CJQ030.pdf
1. How to order 20CJQ030 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 20CJQ030 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 20CJQ030?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 20CJQ030.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 20CJQ030 pin diagram, 20CJQ030 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 20CJQ030
Part Number 20CJQ030
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-261-4, TO-261AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C