SMC Diode Solutions 201CNQ045
Part No.:
201CNQ045
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
PRM4
Datasheet:
Chuangxin Cloud201CNQ045.pdf
Description:
DIODE MODULE SCHOT 45V 100A PRM4
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
PRM4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
PRM4 (Non-Isolated)
Datasheet:
Chuangxin Cloud201CNQ045.pdf
1. How to order 201CNQ045 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 201CNQ045 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 201CNQ045?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 201CNQ045.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 201CNQ045 pin diagram, 201CNQ045 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 201CNQ045
Part Number 201CNQ045
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case PRM4
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C