Taiwan Semiconductor Corporation 1V5KE20A
Part No.:
1V5KE20A
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud1V5KE20A.pdf
Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201AD
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17.1V
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-201AD
Datasheet:
Chuangxin Cloud1V5KE20A.pdf
1. How to order 1V5KE20A on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1V5KE20A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1V5KE20A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1V5KE20A.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1V5KE20A pin diagram, 1V5KE20A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1V5KE20A
Part Number 1V5KE20A
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-201AD, Axial
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17.1V
Voltage - Breakdown (Min) 19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)