Taiwan Semiconductor Corporation 1V5KE170A
Part No.:
1V5KE170A
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud1V5KE170A.pdf
Description:
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201AE
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
145V
Voltage - Breakdown (Min):
162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AE
Datasheet:
Chuangxin Cloud1V5KE170A.pdf
1. How to order 1V5KE170A on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1V5KE170A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1V5KE170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1V5KE170A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1V5KE170A pin diagram, 1V5KE170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1V5KE170A
Part Number 1V5KE170A
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-201AE, Axial
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 145V
Voltage - Breakdown (Min) 162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)