Taiwan Semiconductor Corporation 1V5KE160A
Part No.:
1V5KE160A
Datasheet:
Chuangxin Cloud1V5KE160A.pdf
Description:
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201AD
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
136V
Voltage - Breakdown (Min):
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin Cloud1V5KE160A.pdf
1. How to order 1V5KE160A on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1V5KE160A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1V5KE160A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1V5KE160A.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1V5KE160A pin diagram, 1V5KE160A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1V5KE160A
Part Number 1V5KE160A
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V
Voltage - Breakdown (Min) 152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)