Taiwan Semiconductor Corporation 1V5KE100A
Part No.:
1V5KE100A
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud1V5KE100A.pdf
Description:
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201AD
Manufacturer:
Package/Case:
DO-201AD, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85.5V
Voltage - Breakdown (Min):
95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201AD
Datasheet:
Chuangxin Cloud1V5KE100A.pdf
1. How to order 1V5KE100A on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1V5KE100A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1V5KE100A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1V5KE100A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1V5KE100A pin diagram, 1V5KE100A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1V5KE100A
Part Number 1V5KE100A
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-201AD, Axial
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85.5V
Voltage - Breakdown (Min) 95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)