onsemi 1SMB60AT3
Part No.:
1SMB60AT3
Datasheet:
Chuangxin Cloud1SMB60AT3.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Capacitance @ Frequency:
300pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin Cloud1SMB60AT3.pdf
1. How to order 1SMB60AT3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1SMB60AT3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1SMB60AT3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1SMB60AT3.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1SMB60AT3 pin diagram, 1SMB60AT3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1SMB60AT3G 1SMB60AT3
Part Number 1SMB60AT3G 1SMB60AT3
Manufacturer onsemi onsemi
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A 6.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 300pF @ 1MHz 300pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)