Littelfuse Inc. 1PMT12AT1G
Part No.:
1PMT12AT1G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
Chuangxin Cloud1PMT12AT1G.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC POWERMITE
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-216AA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Powermite
Datasheet:
Chuangxin Cloud1PMT12AT1G.pdf
1. How to order 1PMT12AT1G on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1PMT12AT1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1PMT12AT1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1PMT12AT1G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1PMT12AT1G pin diagram, 1PMT12AT1G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1PMT12AT1G
Part Number 1PMT12AT1G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case DO-216AA
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)