16DBCRED/YEL100.pdf
16DBCRED/YEL100.pdf
| Wire Gauge | 16 AWG | 16 AWG | 16 AWG | 16 AWG | 16 AWG |
| Shield Type | - | - | - | - | - |
| Length | 100.0' (30.5m) | 100.0' (30.5m) | 100.0' (30.5m) | 100.0' (30.5m) | 100.0' (30.5m) |
| Voltage | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | 75°C ~ 105°C | 75°C ~ 105°C | 75°C ~ 105°C | 75°C ~ 105°C | 75°C ~ 105°C |
| Usage | Marine | Marine | Marine | Marine | Marine |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0300" (0.762mm) | 0.0300" (0.762mm) | 0.0300" (0.762mm) | 0.0300" (0.762mm) | 0.0300" (0.762mm) |