SMC Diode Solutions 162CMQ030
Part No.:
162CMQ030
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-249AA
Datasheet:
Chuangxin Cloud162CMQ030.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTT 30V 80A TO249AA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-249AA
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud162CMQ030.pdf
1. How to order 162CMQ030 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 162CMQ030 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 162CMQ030?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 162CMQ030.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 162CMQ030 pin diagram, 162CMQ030 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 162CMQ030
Part Number 162CMQ030
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-249AA
Packaging Box
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 80 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C