SMC Diode Solutions 160CMQ045
Part No.:
160CMQ045
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-249AA
Datasheet:
Chuangxin Cloud160CMQ045.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTT 45V 80A TO249AA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-249AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
860 mV @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud160CMQ045.pdf
1. How to order 160CMQ045 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 160CMQ045 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 160CMQ045?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 160CMQ045.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 160CMQ045 pin diagram, 160CMQ045 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 160CMQ045
Part Number 160CMQ045
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-249AA
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 860 mV @ 80 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C