Comchip Technology 1.5KE500CA-HF
Part No.:
1.5KE500CA-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud1.5KE500CA-HF.pdf
Description:
DIODE TVS 427.5VWM 690VC DO-201A
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE-HF
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
427.5V
Voltage - Breakdown (Min):
475V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
690V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.17A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)