SMC Diode Solutions 151CMQ040
Part No.:
151CMQ040
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-249AA (Modified), D-60
Datasheet:
Chuangxin Cloud151CMQ040.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTT 40V 75A TO-249
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-249AA (Modified), D-60
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
710 mV @ 75 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
TO-249
Datasheet:
Chuangxin Cloud151CMQ040.pdf
1. How to order 151CMQ040 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 151CMQ040 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 151CMQ040?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 151CMQ040.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 151CMQ040 pin diagram, 151CMQ040 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 151CMQ040
Part Number 151CMQ040
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-249AA (Modified), D-60
Packaging Box
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 710 mV @ 75 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C