SMC Diode Solutions 150CMQ040
Part No.:
150CMQ040
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-249AA (Modified), D-60
Datasheet:
Chuangxin Cloud150CMQ040.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTT 40V 75A TO-249
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-249AA (Modified), D-60
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 75 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
TO-249
Datasheet:
Chuangxin Cloud150CMQ040.pdf
1. How to order 150CMQ040 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 150CMQ040 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 150CMQ040?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 150CMQ040.
7.How to contact us to get technical supports, such as 150CMQ040 pin diagram, 150CMQ040 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 150CMQ040
Part Number 150CMQ040
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-249AA (Modified), D-60
Packaging Box
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 75 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C