14DBCRED/BLA100.pdf
14DBCRED/BLA100.pdf
| Image |  |
| Series | GPT | GPT | GPT | GPT | GPT |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Number of Conductors | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Wire Gauge | 14 AWG | 14 AWG | 14 AWG | 14 AWG | 14 AWG |
| Conductor Strand | 41/30 | 41/30 | 41/30 | 41/30 | 41/30 |
| Jacket (Insulation) Diameter | - | - | - | - | - |
| Shield Type | - | - | - | - | - |
| Length | 100.0' (30.5m) | 100.0' (30.5m) | 100.0' (30.5m) | 100.0' (30.5m) | 100.0' (30.5m) |
| Jacket Color | White | White | White | White | White |
| Ratings | UL Style 1426 | UL Style 1426 | UL Style 1426 | UL Style 1426 | UL Style 1426 |
| Voltage | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | 75°C ~ 105°C | 75°C ~ 105°C | 75°C ~ 105°C | 75°C ~ 105°C | 75°C ~ 105°C |
| Usage | Marine | Marine | Marine | Marine | Marine |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0300" (0.762mm) | 0.0300" (0.762mm) | 0.0300" (0.762mm) | 0.0300" (0.762mm) | 0.0300" (0.762mm) |