Hammond Manufacturing 1447SN4SSH12
Part No.:
1447SN4SSH12
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Boxes
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud1447SN4SSH12.pdf
Description:
BOX S STL NATURAL 42"L X 31.38"W
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
1447SN4
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Container Type:
Box
Size / Dimension:
42.000" L x 31.380" W (1066.80mm x 797.05mm)
Height:
12.000" (304.80mm)
Area (L x W):
1318in² (8503cm²)
Design:
Hinged Door, Lid
Material:
Metal, Stainless Steel
Color:
Natural
Thickness:
14 Gauge
Features:
Interior Panels
Ratings:
IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:
Datasheet:
1. How to order 1447SN4SSH12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1447SN4SSH12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1447SN4SSH12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1447SN4SSH12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1447SN4SSH12 1447SN4SSH12LP
Part Number 1447SN4SSH12 1447SN4SSH12LP
Manufacturer Hammond Manufacturing Hammond Manufacturing
Series 1447SN4 1447SN4
Packaging Case Case
Product Status Active Active
Container Type Box Box
Size / Dimension 42.000" L x 31.380" W (1066.80mm x 797.05mm) 42.000" L x 31.380" W (1066.80mm x 797.05mm)
Height 12.000" (304.80mm) 12.000" (304.80mm)
Area (L x W) 1318in² (8503cm²) 1318in² (8503cm²)